Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
LiesekHľadať
 
 

Firmy v obci

Spoločnosť Urbár Liesek, pozemkové spoločenstvo

img20190611_15062975.jpgV hospodárskom živote obce dôležité miesto mal Spolok bývalých urbarialistov. Roku 1848 v celom Rakúsko-Uhorsku skončilo obdobie poddanstva. Na Orave vzťahy medzi zemským panstvom a poddanskými dedinami sa menili veľmi pomaly. Oravský komposesorát trval na plnení poddanských povinností, kým nevyjde zákon o riešení týchto vzťahov, ale bývalí poddaní tieto povinnosti odmietali. Po utíšení pomerov postupne nastávalo tzv. urbárske pokonávanie, pretože zemské panstvo si nárokovalo všetky regálne práva i pôdu, ktorú obrábali bývalí poddaní. V zmysle nových zákonom došlo k výkupu tejto pôdy, panstvo sa snažilo obhájiť si nároky na lesy a regálne právne nároky na mlyny, píly, krčmy a pod., z ktorých im plynul trvalý a pravidelný zisk.
Urbárske veci, vysporiadanie sa so zemským panstvom riešil v obci richtár spolu s prísažnými. Urbarialisti neboli však s týmto stavom spokojní, pretože nemali prehľad, ako je nakladané s urbárskymi peniazmi v obecnom rozpočte, pretože viacerí občania v obci, tzv. bývalí inquilini, tzv. bezzemkovia, požívali úžitky z urbáru, čo sa priečilo chápaniu
užívateľov urbárskych výsad. Tento stav trval do roku 1907, keď z popudu nového farára Andreja Bážika si vytvorili samostatný urbársky spolok s názvom Spolok bývalých urbarialistov. Z urbárskych peňazí sa už predtým financovali takmer všetky verejné práce na oprave mostov, ciest a kostola. Z týchto peňazí a zo zbierok sa postavila v Liesku i prvá fara, neskôr sa čiastočne financovala stavba školy.
Príjem spolku bol predovšetkým z odpredaja dreva z urbárskej hory, potom to boli príjmy z rôznych pokút a priestupkov, z prenájmu poľovného práva, z mlynov a píly, z prenájmu urbárskej krčmy a z urbárskych budov. Príjem a výdavky sa pravidelne odsúhlasovali valným zhromaždením urbarialistov.
Spolok urbarialistov sa podieľal na prípravách a realizácii komasácie lieseckého chotára v rokoch 1935-1949.


Urbár po roku 1989
Obnovenie činnosti spolku urbarialistov Obce Liesek sa začalo v roku 1990. Prvé valné
zhromaždenie urbarialistov bolo zvolané na základe uznesenia rady obecného úradu č. 1/92
na 26. 1. 1992.


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka